• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Reklama

Wy jesteście przyszłością świata!
Wy jesteście nadzieją Kościoła!
Wy jesteście moją nadzieją!

~Jan Paweł II


Pielgrzymki do Polski

Email Drukuj PDF


I pielgrzymka (2-10 czerwca 1979) "Gaude  Mater  Polonia"
II pielgrzymka (16-23 czerwca 1983) "Pokój tobie, Ojczyzno moja"
III pielgrzymka (8-14 czerwca 1987) "Do końca ich umiłował"
IV pielgrzymka (1-9 czerwca, 13-20 sierpnia 1991) "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście"
V pielgrzymka (22 maja 1995) wizyta duszpasterska
IV pielgrzymka ( 31 maja- 10 czerwca 1997) "Jezus Chrystus wczoraj, dziś i na wieki"
VII pielgrzymka (5-17 czerwca  1999) "Bóg jest miłością"
VIII pielgrzymka (16-19 sierpnia 2002) "Bóg bogaty w miłosierdzie"


Tak to się zaczęło...
Planowana przez papieża?Polaka pierwsza pielgrzymka do Polski bardzo niepokoiła komunistyczne władze. Przewidywano, że niepokorny biskup Rzymu może rozbudzić aspiracje wolnościowe Polaków. Szczególne obawy zrodził planowany termin wizyty: dziewięćsetna rocznica męczeńskiej śmierci św. Stanisława - biskupa, który zginął za nieposłuszeństwo wobec władzy świeckiej. Najbardziej niepokoił się przywódca Związku Radzieckiego Leonid Breżniew, który sugerował, by nie zezwolić papieżowi na wjazd do Polski. Napotkawszy na determinację ze strony I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, ostrzegał: Róbcie jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali.
W sobotę 2 czerwca 1979 o godz. 10.07 samolot z Janem Pawłem II na pokładzie wylądował po raz pierwszy na lotnisku Okęcie. Oficjalne powitanie, wizyta w katedrze, a następnie w Belwederze u szefa partii Edwarda Gierka. Tego samego dnia po południu, pośród wiwatującego tłumu, papież przybył odkrytym samochodem na stołeczny plac Zwycięstwa (plac Piłsudskiego). Padły słynne później słowa: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Warszawa, lotnisko Okęcie, 02.06.1979, papież całuje ziemię bezpośrednio po wylądowaniu


Opracowała: Laura Olenderek, kl. I a gimnazjum
Źródła:
Szkolnastrona.pl
Wikipedia.pl
http://fakty.interia.pl/raport/beatyfikacja-jana-pawla-ii/galerie/beatyfikacja-jana-pawla-ii/pierwsza-pielgrzymka-jana-pawla-ii-do-polski/zdjecie/duze,1034595,1,1052